P1340891У Сквирському ліцеї склалася славна традиція – до Дня працівників освіти колектив здійснює екскурсії історичними місцями України. Як завжди, директор навчального закладу Юхимчак Віктор Павлович взяв на себе відповідальність із організації поїздки. Учителі вирішили відвідати місто Чигирин на Черкащині, хоча сумнівалися, чи вдасться поїздка, адже відстань від Сквири до Чигирина досить велика. 23 вересня 2017 року здійснити мрію допоміг депутат обласної ради Скрипа Василь Ілліч, безкоштовно надавши автобус для екскурсії. До м. Чигирин майже 300 км, але в комфортабельному автобусі ніхто не відчув втоми. Водії Вигівський Олександр Васильович та Мукало Олександр Григорович надзвичайно доброзичливо і турботливо ставилися до прохань пасажирів, за що ми надзвичайно вдячні їм. Усі передбачали неповторну зустріч з минувшиною нашої країни, адже подорож до Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» – завжди пам’ятна подія для кожного туриста.

Переглянути всі фото>>>

Багато видатних сторінок історії нашого народу залишили по собі згадку на чигиринській землі. Чигирин, заснований у першій половині XVI століття на кордоні з Диким Полем, посідає визначне місце в історії України. Свого найбільшого розквіту місто досягло в 1648-1657 рр., коли було гетьманською резиденцією Богдана Хмельницького. З 1657 по 1676 роки Чигирин обирали своєю резиденцією гетьмани України І. Виговський, Ю.Хмельницький, П.Тетеря, П.Дорошенко.

P1340934Наше знайомство з туристичними об’єктами Чигирина почалося з відвідання музею Богдана Хмельницького. Зібрання експонатів музею великого гетьмана налічує біля 2000 предметів. Серед них унікальна археологічна колекція речей XVII століття, козацька зброя та спорядження, нумізматика, твори українського мистецтва на козацьку тематику. Музей має чисельну колекцію пізньосередньовічних предметів декоративно-ужиткового мистецтва: горщики, глечики, миски, кухлі, пічні кахлі із замчища Б. Хмельницького в с. Суботів. У музеї розміщена карта Української козацької держави. Ми були горді з того, що наше місто Сквира належало до її території, і через Сквиру пролягав шлях із заходу до столиці козацької держави – місто Чигирин.

P1340971

Праворуч від музею височіє відтворений коштом благодійного фонду «Нащадки Богдана Хмельницького» храм святих Первоверховних апостолів Петра і Павла та його автентичні залишки епохи середньовіччя. Біля церкви встановлено пам’ятник митрополиту Йосипу Нелюбовичу-Тукальському, який в 70 роках XVII ст. був настоятелем храму.

У рамках Державної історико-культурологічної програми «Золота підкова Черкащини» поряд з музеєм Б. Хмельницького продовжуються роботи по відтворенню комплексу будівель резиденції творця Української козацької держави. На сьогодні завершено реалізацію першої черги проекту, триває робота зі створення постійних експозицій будинку гетьмана та військової канцелярії.

P1340980Кам’яними сходами ми піднялися на верхівку Замкової гори, з якої відкривається неповторна панорама Чигирина та його околиць. Тут ми почули цікаву розповідь екскурсовода про історію міста, стародавні легенди, визначні пам’ятки на горі: величний монумент Б. Хмельницькому, кам’яний хрест на честь захисників міста в часи середньовіччя, залишки Чигиринської фортеці – бастіон Дорошенка.

Далі наша екскурсія пролягла шляхом з Чигирина в Суботів та до Холодного Яру. При в’їзді в Суботів постає велична споруда визначної архітектурної пам’ятки XVII ст. – церква Святого Іллі, нині діюча. Цей храм збудований за наказом і коштом Б. Хмельницького. Церква мала призначення родової усипальниці гетьмана і одночасно була частиною оборонної системи місцевого замку. За літописом, в 1657 році в цій церкві і було поховано великого гетьмана. У ХІХ ст. біля церкви добудували дзвіницю. Поруч із церквою розташоване замчище Б. Хмельницького площею біля 2 га. Археологами досліджена лише невелика його частина. Над знайденими кам’яними підмурками оборонної вежі споруджений павільйон. З центру Суботова ми повернули вузенькою вуличкою до трьох криниць. Це ще одна пам’ятка пов’язана з ім’ям Б. Хмельницького. За легендою ці криниці викопані за наказом гетьмана на місці козацького шпиталю.

20170923121353Село Суботів ще знаметите завдяки 5-гривневій купюрі, на якій зображено силует Іллінської церкви. Проте найголовніше – у Суботові почалася Визвольна війна. Руїни палацу Хмельницького та Іллінська церква, де покоївся прах гетьмана, – зриме нагадування про велику епоху пробудження України.

Із Суботова ми поїхали в Холодний Яр – місце, де сконцентровані всі можливі ландшафти лісостепової України, місце, пов’язане з величчю непокірного козацького духу. Звідси починалася легендарна Коліївщина, тут аж до початку 1920-х боролася з більшовиками Холодноярська селянська республіка. Хоча йшов дощ, екскурсія до дуба Залізняка та Мотронинського монастиря залишила незабутні враження. Холодний Яр – пам’ятник природи всеукраїнського значення. Вчені нині вважають, що колись тут врізався в землю гігантський астероїд, утворивши вигадливий кратер-яр. Місце вражаючої краси. В яру ростуть десятки 300-500-літніх дубів, 250-річні горіхи, дикі столітні груші та черешні. І люди тут живуть довше, ніж будь-де: і сьогодні тут є ще живі свідки легендарної «Холодноярської республіки» початку 1920-х.

P1340996Ось так і здійснилося наше бажання ближче познайомитися з визначними пам’ятками культурної спадщини України, зачерпнути духовної наснаги в місцях, де починалась українська державність. Наші сподівання повністю виправдались, і з чудовим настроєм ми повернулися додому.

Отож, колектив Сквирського ліцею щиро вдячний людям, які допомогли в організації екскурсії: депутату обласної ради Скрипі Василю Іллічу, генеральному директору ТОВ фірма «Грона-Партнер» Тарасенку Ігорю Анатолійовичу, директору ТОВ фірма «Грона» Левенчук Ніні Михайлівні, приватним підприємцям Суслову Геннадію Миколайовичу, Миронському Сергію Валерійовичу, головному редактору районної газети “Вісник Сквирщини”, заслуженому журналісту України Бондарчук Катерині Федорівні.

Переглянути всі фото>>>