P134066416 вересня 2017 року у Сквирському ліцеї панували радісні передчуття. Адже готувалися до зустрічі з відомим у світі нейрохірургом, доктором медичних наук, академіком Володимиром Лазаровичем Зельманом, випускником Сквирської середньої школи №1 1953 року. І от він появився разом із своїм шкільним другом, однокласником, теж відомим у світі музикантом-піаністом Георгієм Михайловичем Поляком, який приїхав разом із дружиною, щоб відвідати рідну школу. Доля занесла їх далеко від рідного краю: один живе у Лос-Анжелесі (Каліфорнія, США), а другий – у Польщі.

Насамперед гості зайшли у класне приміщення, в якому вони навчалися у 50-х роках (у класі було 35 учнів), сіли за шкільні парти, сфотографувалися. Приємні були відчуття і переживання.

Переглянути всі фото>>>

А потім потрапили у музей історії навчального закладу, який недавно відзначав свій столітній ювілей. Гості були приємно вражені, що в музеї зберігаються матеріали про ті далекі роки. По-перше, в експозиційній частині музею – фото Зельмана В.Л., коли він вперше завітав до Сквири з Америки. А також папка про випускників 1953 року, де зберігаються усі списки трьох випускних класів. Володимир і Георгій навчалися у 10-А класі. Пригадали усіх своїх однокласників і ровесників, особливо тих, які стали відомими людьми, обравши різні професії. Це в першу чергу науковці: Полушкіна-Дем’янівська Людмила Семенівна, яка жила навпроти школи, потім довгий час працювала викладачем у Київському національному університеті ім. Т.Шевченка, доктор філологічних наук; Логвінський Марко Михайлович – доктор хімічних наук (живе в Росії), Вінничук Дмитро Тимофійович – доктор сільськогосподарських наук, Даус Євгеній Германович, що довгий час працював старшим науковим співробітником на Сквирській селекційно-дослідній станції. Сорока Світлана Миколаївна, дочка М.П.Сороки, працювала економістом у Запоріжжі, а потім у Київському облвиконкомі. З їхніх однокласників вийшли і письменники, зокрема відомий український поет Роберт Третьяков. Відомим у Сквирі лікарем-гінекологом  була їхня однокласниця   Луцька Жанна Андріївна, а Савченко Анатолій Сергійович – головним ветлікарем на Слободі. Не обминули випускники і професію педагога, серед яких можна назвати Койраха Боритса Юхимовича, що працював на Донеччині, Колибабу Настю Федорівну (в Горобіївці), Духнівську Надію Федосіївну (в Сквирському ПТУ), Лаврик Тамару Омелянівну, що працювала в Сквирі зав райвно, Задерій Лідію Харитонівну (в рідній школі), Омельченко Іван Акимович (працював директором Харківського технікуму зеленого будівництва). Серед інших випускників згадували Марценківського Романа (став інженером), Жарінську-Мельник Лідію Іванівну, що працювала бухгалтером у Сквирському райвно, Шварцбурга Лева Харитоновича, що піввіку присвятив розвитку спорту на Сквирщині, та ін.

Зельман В.Л. та Поляк Г.М. заповнили анкети у музеї, відзначивши у них віхи свого життя і те, чого вони досягли. Зельман В.Л. після закінчення Новосибірського медичного інституту, де він захистив кандидатську і докторську дисертації, виїхав у Америку, де довгий час працює у Лос-Анжелесі завідуючим кафедрою анестезіології і реаніматології в медичному інституті. Тут він став відомим на весь світ професором неврології, академіком Американської Академії наук, почесним професором більше 20 університетів світу, в тому числі й Національного медичного університету України ім. Богомольця, автором більше 300 наукових робіт і більше 600 лекцій, які читав у різних країнах світу. Його супроводжував кращий його друг з України, директор Інституту неврології Академії медичних наук України Віталій Іванович Цимбалюк.

Поляк Г.М. ще в школі залишив про себе добру пам’ять, адже вільно міг грати на будь-якому музичному інструменті. Сквиряни ще тоді захоплювались, як він майстерно грав на піаніно. Тому і поступив після школи у Київську консерваторію, яку успішно закінчив у 1967 році, а після аспірантури аж до 1991 року працював у ній викладачем (професором). У 1991 році переїхав у Польщу, де й до цього часу як піаніст займається концертною діяльністю.     Відвідали випускники і Сквирську центральну лікарню, яка тепер носить ім’я В.Л. Зельмана.

Автор статті: Цимбалюк В.І., завідуючий музею історії навчального закладу в Сквирському ліцеї